OBS! Nettleseren din er utdatert. Vi anbefaler at du laster ned en annen, moderne nettleser som Google Chrome, Firefox eller Microsoft Edge.

IMPORTANT! Your browser is out of date. We recommend that you download a more modern browser like Google Chrome, Firefox or Microsoft Edge.

Du er her:

Informasjonsteknologi og Medieproduksjon

Utdanningsprogrammet passer for deg som er kreativ, interessert i IT, nettverk og programvare samt visuelle uttrykksformer og kommunikasjon. 

Dette lærer du

    • idéutvikling og kreativ problemløsning
    • om brukerstøtte, nettverk, IT-sikkerhet og programmering
    • innholdsformidling og historiefortelling
    • foto, film og grafisk design
    • kommunikasjon og markedsføring

    Les mer om utdanningen på vilbli.no

Oppbygging og gjennomføring

  • Du går i normalt 2 år på skole + 2 år i lære. 

    • På Vg1 har du fellesfag og felles programfag innen informasjonsteknologi.  
    • På Vg2 velger du fordypning (programområde) som du ønsker å spesialisere deg innenfor.
    • I både Vg1 og Vg2 har du yrkesfaglig fordypning, der du får teste ut ulike lærefag og læresituasjoner.

    Både i Vg1 og Vg2 har du 35 timer opplæring med både fellesfag og programfag per uke.

    I løpet av Vg1 Informasjonsteknologi og medieproduksjon får du et bredt faglig grunnlag. Her jobber du med datanettverk, programmering av nettsider, servere, teknologi, grafisk design, kommunikasjon og foto/video. Utdanningen er praktisk rettet og du vil få jobbe kreativt med innovativ teknologi.

Polarsirkelen videregående skole tilbyr:

    • Vg1 Informasjonsteknologi og medieproduksjon
    • Vg2 Informasjonsteknologi

     

    Innenfor utdanningsprogrammet Informasjonsteknologi og medieproduksjon går du 2 år på skole og deretter jobber du 2 år som lærling.

    Typiske arbeidssteder etter endt utdanning er:

    • IT-driftsselskaper
    • IT-avdelinger i ulike virksomheter.

    I løpet av Vg1 Informasjonsteknologi og medieproduksjon får du et bredt faglig grunnlag. Her jobber du med datanettverk, programmering av nettsider, servere, teknologi, grafisk design, kommunikasjon og foto/video. Utdanningen er praktisk rettet og du vil få jobbe kreativt med innovativ teknologi.

    På Vg2 Informasjonsteknologi vil du lære mer om datanettverk, programmering, servere, teknologi og drift av datasystemer.

    Etter å ha fullført Vg2 Informasjonsteknologi er det gode muligheter for å bli lærling, få fagbrev og en videre karriere innen IT-bransjen.

    Etter Vg1 Informasjonsteknologi og medieproduksjon er det også mulig å gå videre på Vg2 Medieproduksjon, men det tilbys ikke ved Polarsirkelen videregående skole.

Veien videre

  • Dette er et yrkesfaglig studieløp. 
    Etter to år på skole er det vanlig å gå ut som lærling. Når du har fått fagbrev, kan du enten begynne å jobbe eller du kan gå fagskole. 

    Les mer om fagskoleutdanningen på nordlandfagskole.no

    Hvis du ikke går videre som lærling, kan du ta påbygging til generell studiekompetanse og så begynne på universitet eller høgskole

For en nærmere titt på utdanningens oppbygging og innehold, gå til :

Vilbli.no